مرکز بیوگرافی ها

به وبلاگ زندگی نامه مشاهیر خوش آمدید
صفحه نخست   ::   آرشیو  ::   تماس با من   
 
زندگی نامه معین

                            

گذري بر گذشته

استاد معين در شهر نجف آباد استان اصفهان به دنيا آمد. نام درست ايشان نصرالله معين نجف آبادي است. استاد معين در يك خانواده كاملا مذهبي به دنيا آمده است. يازده برادر و خواهر هستند كه نام چهار برادر عبارتند از: صيف الله(شايد فتح الله)، نصرالله( استاد معين )، مرتضي و نام برادر چهارم كه متاسفانه براي ما مشخص نيست. استاد معين فرزند هفتم اين خانواده مي باشد و خانم اشرف فرزند آخر اين خانواده و خواهر استاد معين به همراه ايشان زندگي مي كنند.

پدر استاد معين متاسفانه فوت كرده اند –روحشان شاد- و استاد معين با مادر خود زندگي مي كنند. استاد معين در گذشته به همراه پدر خود در شغل قالي فروشي فعاليت داشته است و در كنار اين حرفه افتخار مداحي اهل بيت را نيز داشته اند

اصفهان

معين، اصفهان، زادگاه زيباي خود را بسيار دوست داشت و با اينكه در زمان معين مكان تجمع هنرمندان در پايتخت كشور يعني تهران بود معين در اصفهان ماند و در هتل شاه عباس اصفهان به اجراي برنامه پرداخت و اصفهان را ترك نكرد. تمام عشق و علاقه معين پس از خانواده اش در اصفهان پايان مي پذيرد. او اصفهان را بسيار دوست دارد و هنوز هم دلش مي خواهد به اصفهان برگردد.

                              

آغاز رسمي فعاليت هنري
فعاليت هنري استاد معين به طور رسمي پس از انتشار ترانه يكي را دوست مي دارم شروع شد. اين ترانه در ايران و در زماني منتشر شد كه حكومت مركزي ايران جمهوري اسلامي ايران بود. اما پس از آن ديگر مجالي براي صداي قلب هاي شكسته نبود و استاد معين ايران سرزمين مادري خود را ترك كرد. استاد معين پس از اينكه ترانه يكي را دوست مي دارم را در ايران منتشر كرد كشور را ترك كرد؛ و اين وداع تلخ استاد معين بود با وطن عزيزش ايران كه خود در ترانه ي ايران عشق فراوانش را به سرزمين آريا نشان مي دهد.

يكي را دوست مي دارم . . .

در مورد يكي از ترانه هاي استاد معين عزيز براي بعضي از افراد شك وجود دارد و آن هم يكي از زيباترين ترانه هاي اوست. فكر مي كنيد نام اين ترانه چيست؟ يكي را دوست مي دارم! وقتي استاد معين از ايران به لس آنجلس آمريكا رفت متوجه شد اين ترانه توسط بهترين خواننده زن ايران هايده - روحش شاد - اجرا شده است. و بسياري از مردم در آن زمان (حتي امروزه!!!) فكر مي كردند كه استاد معين ترانه هايده را دوباره اجرا كرده است. در صورتي استاد معين پس از اجراي اين ترانه بود كه به شهرت رسيد . . .

 

براي توضيح بيشتر مي توان اينگون مسئله را روشن ساخت كه استاد معين متن ترانه را درسال 1359 از آقاي مسعود اميني گرفت و در داخل ايران براي آن آهنگ سازي كرد و به هنگامي كه اين ترانه را وارد بازار كرد و با استقبال عمومي مردم ايران همراه شد، استاد معين تصميم به ترك كشور گرفت تا بتواند ترانه هاي ديگر اين آلبوم را نيز بسازد. براي اين كار به آمريكا رفت و در آنجا آلبوم را به طور رسمي به بازار ارائه داد.

آلبوم هاي استاد معين

تا كنون آلبوم هاي بسيار زيادي از استاد معين منتشر شده اند كه بسياري رسمي هستند مانند آلبوم لحظه ها، معما و . . . تعدادي هم مانند آلبوم عاشقانه ها، دل سوخته، گل هاي غربت و . . . به صورت گلچيني از آلبوم هاي استاد معين و يا گلچيني از ترانه هاي استاد معين به همراه گلچين ترانه هاي خوانندگان ديگر است. از وضعيت رسمي يا غير رسمي بودن تعدادي از اين آلبوم ها مشخصا اطلاعي نداريم به همين دليل از تقسيم كردن اين آلبوم ها به دو دسته رسمي و غير رسمي خودداري مي كنيم.

آلبوم هاي استاد معين به اين صورت هستند:

يكي را دوست مي دارم، كعبه، هوس، سفر، سفر(هايده و معين)، گل هاي غربت(هايده و معين)، آرزو، بي بي گل، صبحت بخير عزيزم(عاشق تر از من چه كسي)، به تو مي انديشم(سكه يا ننه)، اصفهان(فائزه و معين)، خاطره7 (شهره و معين)، مست، مسافر(گل هاي غربت3)، دل سوخته، دلبر(معين، داريوش و ابي)، هزار و يك شب(هايده، معين، داريوش و ابي)، ترانه سال(هايده، مهستي و معين)، سلمان، پريچهر، نماز، تولد عشق، عاشقانه ها، پنجره، معما، پرواز، لحظه ها و جديد ترين آلبوم معين كه در سال 1385 منتشر شد با نام ديدي گفتم......نگفتم؟

همراهان صداي قلب هاي شكسته
استاد معين همكاري بسيار زيادي با هنرمندان برجسته و گران قدر ايران داشته است كه از جمله آنها مي توان به نام اين اساتيد اشاره كرد: داريوش اقبالي (داريوش) برنده جايزه در فستيوال موسيقی، فيلم و رسانه های تصويری که چندی پيش در بحرين برگذار شد و داريوش به عنوان نماينده سبک معاصر و منحصر بفرد موسيقی ايران اين سبک را به جهان معرفی کرد و برنده بالاترين نشان صلح گشت. ابراهيم حامدي (ابي)، هايده (سكينه دده بالا) ـ روحش شاد ـ يكي از استثنايي ترين نوابغ موسيقي ايراني، فائزه با صداي دلنشين خود، شهره يكي از بهترين خوانندگان زن كه امروزه هم به فعاليت هنري خود ادامه مي دهد، مهستي كه زبان ناتوان است از بيان هنر او. استاد معين با اين عزيزان در زمينه انتشار آلبوم مشترك همكاري داشته است.

                                                                       

اما در زمينه آهنگ سازي و تنظيم مي توان نام اين اساتيد را نام برد: بيژن (بيژن مرتضوي) برنده جايزه بهترين آهنگساز جهان و برنده جايزه ويولن طلايي، آقاي صادق نوجوكي از نوابغ آهنگسازي ايران كه واقعا هنر ايشان در آهنگسازي وصف نشدني است از نمونه اين ترانه ها مي توان به تران هاي استثنايي تنهاي تنها، من از راه اومدم، سكه، پروردگارا و . . . اشاره كرد. استاد حسن شماعي زاده كه هنر فراوان ايشان در آهنگسازي قابل وصف نيست. مي توان از ترانه هايي كه ايشان آهنگساز آن بوده اند به ترانه ي ماندگار لحظه ها در آلبوم لحظه ها اشاره كرد. آندارنيك ماداديان (اندي) كه از خوانندگان خوب ايراني هستند و از ترانه هايي كه ايشان تنظيم كننده آن بوده اند مي توان ترانه به تو مي انديشم اشاره كرد. و جمع بسيار زيادي از هنرمندان ايراني كه واقعا ذكر كردن نام تمامي آنها كار بسيار دشواري است.هر چه از دل بر آيد لاجرم بر دل نشيند . . .
استاد معين در ترانه هاي خود به تمام ابعاد زندگي اشاره كرده است. مهر به دخترش در اجراي ترانه هاي بابا و پريچهر و مهر و علاقه ي او به همسرش در اجراي ترانه طناز در آلبوم يكي را دوست مي دارم(استاد معين از همسر خود جدا شده است). مهر و علاقه ي او به وطن عزيزش ايران در اجراي ترانه ايران از آلبوم نماز كه به حق حزن و اندوهي كه در صداي اوست نشان دهنده ي تمام احساسات معين نسبت به ايران است كه به هيچ زباني نمي توان اين حالت روحاني را توصيف كرد. پس ما نيز از توصيف اين حالت خودداري مي كنيم و شما را دعوت مي كنيم تا براي يك بار ترانه ايران استاد معين را با تمام وجود گوش كنيد و ببينيد كه ايراني هر كجا هم باشد ايراني است و اين پيوندي است ناگسستني بين ايران و ايراني. دعوت انسان ها به فرار از غم در اجراي ترانه هاي گذشته، خوش بيني و . . . كه اين شايد يكي از مهم ترين مسائلي است كه متاسفانه در زندگي ماشيني امروز به آن محتاج هستيم تا زير بار غم دور و زمانه تاب و تحمل داشته باشيم.

                 

شاهكار استاد معين

اوج كار استاد معين در اجراي ترانه هاي او درباره دين مقدسش اسلام است. الله اكبر......الله اكبر. اجراي ترانه نماز كه زيبايي آن را نمي توان وصف كرد. و از همه مهم تر اجراي ترانه سلمان در سال 1368 پس از اهانت سلمان رشدي به پيامبر خدا در كتاب آيات شيطاني در سال 1367 كه واقعا اوج علاقه ي استاد معين به دين آخرين پيامبر خدا را نشان مي دهد.

تــــو اي وارث افــــكار شيــــطاني......نگـــــو، نگـــــو، نگـــــو نامرد بي انصاف.......نگـــــو ديگر از اســلامـم، كه من فردي مسلمانم......من از مهد دليرانم، من از آن دسته شيرانم كه مرد گوي و ميدانم......براي دين و ايمانم فدا مي سازم اين جانم......قسم به دين و ايمانم كه من انجيل مي دانم......قسم به نور چشمانم كه من تورات مي خوانم......قسم به خاك ايرانم، كه من فردي مسلمانم......و من يك عاشقم، عاشق آيات قرآنم، بله من عاشق آيات قرآنم......مگر قرآن چه مي گويد: بجز عشق و فداكاري......بجز راه صفا و دوري از ننگ و رياكاري......بجز راه وفا و عشق مي خواند . . .


  
صداي قلب ها
عده اي از خواننده هاي ايراني تنها به سياست فكر مي كنند و تمام تلاش هنري خود را صرف اين مسله مي كنند. عده اي فقط در كار هاي مذهبي فعاليت مي كنند. عده اي فقط به شادي و سرور مردم فكر مي كنند و سعي مي كنند تنها با كار هاي خود غمي را از دل مردم بردارند. عده اي از غم دل عاشقان سخن مي گويند و . . . اما استاد معين در تمام اين زمينه ها فعاليت داشته است و به حق در تمام موارد پيروز و سر بلند بوده است. اميدواريم كه استاد معين ساليان سال با صداي زيبا و روحاني خود در كنار ما باشد.

پس از لحظه ها
حتما شما هم مانند ما از اينكه استاد معين چهار سال پس از وارد شدن آلبوم لحظه ها ديگر آلبومي را وارد بازار نكردند بسيار ناراحتيد. در گفتگويي كه استاد معين با شبكه بي بي سي داشت گفت كه اگر مي خواست در اين چهار سال آلبومي ارائه دهد سراسر غربت و جدايي و اندوه بود. و اي كاش استاد معين در اين چهار سال آلبومي به بازار عرضه مي كرد زيرا كه حتي ترانه هاي سراسر اندوه او نيز عالي هستند و غير قابل وصف و ارزش هزاران بار گوش دادن را دارند.

شرمنده دلم میخواست بیشتر راجع به زندگی شخصی معین باشه ولی خدایی بهتر از این پیدا نکردم در اسرع وقت درستش میکنم

 

 پنجشنبه دوازدهم مهر 1386-10:2 بعد از ظهر |   | فرزانه | گروه زندگی نامه معین |لینک به نوشته